O nas

Kooperatywa Izerska

jest „dzieckiem” dwóch idei. Od strony „matki” Kooperatywa Izerska to kontynuacja myśli, która przyświecała założycielom Unii Izerskiej. Unia Izerska – Stowarzyszenie i wcześniej nieformalna grupa przyjaciół to dusza nowego przedsięwzięcia, emocje, wrażliwość, talenty artystyczne i empatia. Jak pisaliśmy kilka lat temu: „kieruje nami wolność i zachwyt nad pięknem tego zakątka Ziemi”. Nic się nie zmieniło. Pogórze Izerskie nadal zachwyca i ściąga do siebie kolejnych marzycieli o lepszym i piękniejszym świecie.

„Ojcem” Kooperatywy jest myśl Edwarda Abramowskiego, zasiana w Izerach w dużej mierze za sprawą łódzkiego Stowarzyszenia, które wznawia pisma przedwojennych polskich spółdzielców, dostarcza wiedzy i umiejętności organizacyjnych i gospodarczych. Mamy nadzieję, że połączenie tych dwóch sił da w Izerach nową energię do zmian i pozwoli zrealizować wiele naszych wspólnych marzeń.

Naszą wizją jest Pogórze Izerskie różnorodne, gościnne oraz bogate kulturowo i gospodarczo. Mikro-świat, rządzący się własnymi prawami, oparty na życzliwości, współpracy i umiejętności dzielenia się i godzenia swoich prywatnych interesów w imię lepszego jutra dla całego naszego otoczenia.

Chcemy, by nasze cele były konkretne, mierzalne i możliwe do wykonania w określonym czasie. Na początek stawiamy na pogłębienie wiedzy i rozwój osobisty osób, które chcą zaangażować się we wspólne działania. Uważamy, że Kooperatywa Izerska powinna rozwijać się tak, jak rozwija się człowiek – od dzieciństwa do dorosłości:

  1. Wzrost i uczenie się. W pierwszej kolejności musimy urosnąć, nauczyć się razem współpracować, tak by tworzona przez nas organizacja miała nie tylko „ręce i nogi” ale też duszę, głowę, ciało, oczy, uszy…
  2. Rozwój społeczny – budowanie relacji z otoczeniem. Najbliższe otoczenie, to osoby, które nie myślą tak jak my, albo mają inny system wartości. Trzeba to uszanować i nauczyć się współdziałać. Trzeba też nauczyć się komunikować z ludżmi, którzy goszczą w Izerach sporadycznie. Naszym zdaniem ważnym narzędziem w relacjach ze światem, powinna być Marka Lokalna
  3. Samodzielne tworzenie. O tym, co moglibyśmy razem robić zadecydują wszyscy, którzy włączą się w tworzenie Kooperatywy. Już dziś możesz przyjrzeć się liście pierwszych pomysłów wspólnych działań.
  4. Dorosłość – czas, w którym można pomyśleć o własnych dzieciach i wspieraniu młodszych i słabszych (mniejszych). Ten czas jeszcze jest przed nami, ale już dziś myślimy o tym, że dojrzała Kooperatywa, powinna wspierać gospodarczo i merytorycznie wszystkich, którzy włączą się w jej działania. Powinna też, kiedy będzie wystarczająco silna, tworzyć filie i wspierać inne sąsiadujące społeczności.

Podoba Ci się taka wizja?

Dołącz do nas, spotkajmy się, pomyślmy, co możemy razem robić, bo RAZEM możemy więcej.