Kadra

szymon_surmaczAnimator przedsiębiorczości społecznej, szkoleniowiec. Specjalista w zakresie wykorzystywania do celów społecznych: marketingu oraz technologii multimedialnych i informatycznych. Współzałożyciel kwartalnika „Nowy Obywatel”, współtwórca koncepcji czasopisma „JAK robić biznes społeczny”, aktywista ruchów opartych na współpracy i wymianie (Free i OpenSource i Creative Commons). Wiceprezes Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom”, twórca i dyrektor studia graficznego Kooperatywa.org. Współpracuje z kilkudziesięcioma organizacjami społecznymi z całej Polski; doradca biznesowy i opiekun spółdzielni socjalnych w ośrodkach wsparcia ekonomii społecznej przy Ogólnopolskim Związku Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS oraz Stowarzyszeniu Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”. Autor poradników dla spółdzielni socjalnych: „Marketing wartości” oraz „Mądrość zespołu”.

Członek grupy roboczej ds. edukacji przy Zespole ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej (MPiPS). Wykładowca przedmiotu „Zarządzanie przedsiębiorstwem społecznym” na studiach podyplomowych „Zarządzanie Gospodarką Społeczną” na IPS UW. Koordynator i współtwórca wielu projektów społecznych realizowanych z Funduszy Szwajcarskich, Norweskich, FIO, Komisji Europejskiej. Z Izerami i Wolimierzem związany od 2002 r, spędza tu każde wakacje. Od września 2012, mieszkaniec Wolimierza.

Pomysłodawca i kierownik merytoryczny projektu, odpowiedzialny za szkolenia w zakresie przedsiębiorczości społecznej i technologii informatycznych.

wika Dyplomowany animator kultury, ze specjalizacją „taneczną”, ukończyła „dziennikarstwo i komunikację medialną”. Autorka, koordynatorka i uczestniczka międzynarodowych projektów młodzieżowych w Polsce, Niemczech, Izraelu, na Słowacji, w Czechach, Francji, Austrii (program „Młodzież w Działaniu”, „Równać Szanse”). Brała udział w licznych szkoleniach dotyczących couchingu oraz wspierania procesu uczenia się (ostatnio „Take Initiative In Couching” w Brukseli), sama także przygotowuje i przeprowadza szkolenia, spotkania i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych (obecnie szkolenie dla pracowników młodzieżowych, dotyczące treningu kreatywności oraz aktywnej obserwacji w procesie nauczania). Jako organizator oraz logistyk pracowała przy licznych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych (Dialog Festival, Przegląd Piosenki Aktorskiej, Europejski Kongres Kultury, wystawy, koncerty, spektakle). doświadczona w kierowaniu wolontariatem, budowaniu partnerstw między organizacjami (w szczególności międzynarodowych- w ramach programu „Młodzież…” uczestniczyła w kilku PBA – partnership building activity); ukończyła szkolenia z zakresu organizacji imprez masowych, działań z dziećmi i młodzieżą. Wychowana w Izerach, aktywnie zaangażowana w rozwój społeczności lokalnej.

Koordynatorka projektu, odpowiedzialna za prowadzenie warsztatów z pracy kooperatywnej i budowania zespołu.

Autorka wielu innowacyjnych przedsięwzięć i projektów: m.in. streetworker w pracy z młodzieżowymi grupami subkulturowymi, pracy ze starszymi osobami oraz łączenia światów młodego i starszego pokolenia. Pomysłodawczyni wielu projektów dotyczących czerpania inspiracji z tradycji i zapomnianej wiedzy. Autorka projektu społecznego tworzenia marki lokalnej Ducha Gór i Skarbca Ducha Gór – Galerii Produktu Lokalnego, zrzeszającej producentów lokalnych żywności oraz artystów i rzemieślników z okolic Karkonoszy. Zdecydowana zwolenniczka zaangażowania społecznego, społeczeństwa obywatelskiego, ekonomii i sprawiedliwości społecznej. Obecnie Prezes LGD Partnerstwo Ducha Gór oraz właścicielka małej lokalnej piekarni.

Prowadzi szkolenia z tworzenia marki lokalnej i samoorganizacji rzemieślników, artystów, producentów i usługodawców.

robert_blaszczyk Projektant permakulturowy i szkoleniowiec, zajmujący się tematem szeroko pojętego rozwoju zrównoważonego. W szczególności: naturalnymi systemami produkcji żywności w obszarach miejskich i wiejskich, formami odnawialnych źródeł energii, naturalnym budownictwem. W ramach współpracy z UNDP zrealizował projekt ogrodu komunalnego na terenie Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Łodzi. Projekt ten uzyskał 1szą nagrodę w konkursie na najlepsze partnerstwo społeczno-prywatne w 2012 roku, organizowane przez UNDP i Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego. W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zaprojektował i wykonał ogród warzywny w ramach akcji „We`re like the gardens”. Projekt ten zyskał duże zainteresowanie medialne. Przy współpracy z Łódzkim Muzeum Sztuki, w ramach akcji Sąsiedzi realizował projekt rewitalizacji skwerku przy Wólczańskiej. Dla Fundacji FLAP PEOPLE w ramach Majówkowych Warsztatów Twórczej Wyobraźni aranżował przestrzeń Podwórkowego Domu Kultury w Białymstoku, wykorzystując materiały odpadowe i tworząc zieloną i przyjazną przestrzeń miejską. Od kilku miesięcy mieszkaniec Wolimierza.

Odpowiedzialny w projekcie za wartość merytoryczną, dobór wykonawców i realizację warsztatów praktycznych energia i żywność.

 Społecznik, samorządowiec, artystka ludowa. Od lat aktywizuje kobiety wiejskie. Radna gminy Leśna, w przeszłości także powiatu Lubań. W 2004 założyła Koło Gospodyń Wiejskich w Pobiednej, od 2007 roku jest kierownikiem zespołu „Łużyczanki”, który odnosi sukcesy w całej Polsce. W 2009 otrzymała tytuł “Najaktywniejszego lidera pracującego na rzecz społeczności wiejskiej” Fundacji Edukacyjnej 4H. Mieszkanka Wolimierza.

Wspiera Kooperatywę Izerską wiedzą, doświadczeniem i kontaktami. luzyczanki_wygraly

moritz Pasjonat ekologicznego budownictwa, znawca tradycyjnych i nowoczesnych konstrukcji drewnianych, członek „Unii Izerskiej”, na co dzień prowadzący firmę budowlaną DOBRY DOM, oferującą system budowy z modułów drewniano-słomianych. Specjalista od prac budowlanych wykonywanych konwencjonalnymi technikami w Berlinie i w Schwarzwaldzie. Tradycyjnym budownictwem zajął się po doświadczeniu z sieczką słomianą, używaną do wykonywania tynków z gliny, podczas remontów starych budynków. Dzięki opanowaniu starych technik ciesielskich i ciesiołki dachowej, firma DOBRY DOM wyspecjalizowała się w remontach domów przysłupowych, charakterystycznych dla pogranicza Polski, Niemiec i Czech.

Odpowiedzialny za remont, przygotowanie miejsca warsztatowego na Stacji Wolimierz i współprowadzenie warsztatów praktycznych.

luzeckiUkończył studia na wydziale ochrony środowiska w Gdańsku. Zafascynowany jest energiami odnawialnymi, takimi jak energia słoneczna i wiatrowa. Przy budowie swoich urządzeń preferuje również wykorzystanie materiałów odpadowych. Potrafi skonstruować całkiem “profesjonalne” urządzenia z kilku pozornie nieprzydatnych rzeczy, takich jak puszki po napojach, stare szyby, rury PCV czy silniczki z drukarek. Z takich oto materiałów Grzegorz konstruuje kolektory słoneczne oraz turbiny wiatrowe, które przy niewielkim nakładzie finansowym, wykorzystując darmową energię słońca i wiatru skutecznie mogą obniżyć nasze rachunki za prąd czy ogrzewanie. W dodatku są proste do samodzielnego wykonania.

Wywiad z Grzegorzem w Gazecie Wyborczej

jemiolkaOd 22 lat mieszka w Wolimierzu i promuje region Gór Izerskich, jako Międzyplanetarne Królestwo Sztuki. Wraz z coraz większą grupą przyjaciół o podobnym spojrzeniu działa nieprzerwanie na rzecz ochrony naturalnego środowiska. Działa w Koalicji Polska wolna od GMO, gdzie monitoruje walkę całego świata z korporacjami tj. Monsanto.  Prowadzi lokalny bank nasion, jest zwolenniczką ogrodowej rEwolucji i działań na rzecz niezależnych społeczności.

Odpowiedzialna za koordynację międzynarodowego Festiwalu Energii, łączącego muzykę, występy teatralne i cyrkowe, warsztaty i szkolenia, kiermasz produktów lokalnych i wiele innych atrakcji. Organizatorka i główna animatorka wydarzeń na Stacji Wolimierz – wystaw, koncertów, spotkań… Podczas warsztatów Żywność i Energia opowie o GMO oraz o zakładaniu banków nasion.

ania_stolorzSpecjalista – trener z zakresu: podatków, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, rachunkowości oraz aspektów formalno – prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Absolwentka Studiów Podyplomowych Rachunkowość na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz absolwentka Wydziału Stosunków Międzynarodowych w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie. Obecnie członek zarządu Fundacji Zamek Chudów oraz Dyrektor Finansowy Fundacji Instytut Spraw Obywatelskich z siedzibą w Łodzi, wieloletni specjalista obejmujący stanowisko Głównego Księgowego, odpowiedzialny także za rozliczanie projektów unijnych.

W ramach szkoleń z przedsiębiorczości społecznej przeprowadzi nas przez tajniki finansów, zagadnień podatkowych, zatrudniania personelu w organizacjach, możliwości sprzedaży usług i produktów przez NGO.